Breadcrumbs

Vytisknout

Sorel 180V sedmdesátých letech 20. století se v hlavě Václava Šorela začal rodit příběh o vesmírném hvězdoletu Prométheus a jeho odvážné posádce, která pomůže osvobodit Zemi od nadvlády robotů. Ve spolupráci s ilustrátorem Františkem Kobíkem pak vytvořil komiks Vzpoura mozků, jenž se stal doslova kultem. Po více než čtyřiceti letech se Václav Šorel rozhodl příběh rozšířit o drobné niance a rozvinout ho do podoby románu a my jsme měli tu čest se na tvorbě knihy graficky podílet.

Václav Šorel (*1937)
Jméno tohoto autora si příznivci komiksu budou nejčastěji spojovat s Františkem Kobíkem, se kterým vytvořil zejména pro časopis ABC mladých techniků a přírodovědců nezapomenutelná díla. Jeho tvůrčí záběr byl však podstatně širší a zvláště letečtí modeláři si vzpomenou na nejednu odbornou radu, kterou si mohli od tohoto autora přečíst na stránkách časopisů.
Václav Šorel  měl k tomuto prostředí blízko, pracoval v letňanské Avii, kde se také setkal s již zmíněným Františkem Kobíkem. Společně začali tvořit díla, která lze dnes označit za kultovní.Zlata-kniha-komixu 180
V roce 1977 vznikla dnes už zmíněná Vzpoura mozků, která byla inspirována nejen obavou z přetechnizované společnosti, ale i návštěvou ve výpočetním středisku, kde velikému sálu dominoval tehdy značně prehistorický počítač. Komiks se sci-fi tematikou slavil velký úspěch, proto na sebe nedaly čekat i další příběhy – historicko-fantastická Tvrz o putování astronoma Martina Hrubého z 20. století do husitské doby, Galaxia, další vědecko-fantastické dílo o cestě dvou přeživších kosmonautů vesmírem (mimochodem, pro ty, kdo si přečtou knihu Vzpoura mozků bude možná závěr této knihy trochu překvapivý a od původního komiksu trochu odlišný. Je to proto, že právě další komiks Galaxie by měl být jakýmsi volným pokračováním Vzpoury mozků) nebo takřka dokumentární Operace Jericho, popisující vojenskou akci britského královského letectva při záchraně francouzských odbojářů z vězení v Amiensu.

Zájem o letectví dokázal Václav Šorel i zpracováním příhod známého pilota první světové války Biggleswortha zvaného Biggles nebo komiksem Vrabec o útěku českých pilotů do Anglie. Všechny tyto komiksy Václava Šorela také vyšly v NAKLADATELSTVÍ XYZ v knize Zlatá kniha komiksů, kterou jsme rovněž měli tu čest zpracovávat.

Václav Šorel stále tvoří a zejména s Jiřím „Oskarem“ Petráčkem a Michalem Kociánem připravují další komiksy a my doufáme, že knižní pokračování Vzpoury mozků na sebe nenechá dlouho čekat.

FaceBook  Twitter